HAZARDTÜRK
HOŞGELDİNİZ BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

HAZARDTÜRK

DOĞAL AFETLER,ARAMA KURTARMA,YANGIN,KBRN (NBC), İLKYARDIM,ASTROLOJİ PAYLAŞIM PORTALI
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Burdur'da Deprem Haftası Başladı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: Burdur'da Deprem Haftası Başladı    Perş. Şub. 24, 2011 6:10 amBurdur’da 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Turizm Eğitim Merkezi’nde (TUREM) kahvaltılı toplantı düzenlendi.

Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası etkinliklerine Burdur Valisi Süleyman Tapsız, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Sebahattin Akaya, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Ekici, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Oral, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Burdur Valisi Süleyman Tapsız, “28 Şubat Sivil Savunma Günü/ 1-7 Mart Deprem Haftası olarak kabul edilmekte ülkemizin her yerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Bugüne kadar, afetlerde yapılan; kurtarma, barındırma, yemek, tedavi ve giyecek ihtiyaçlarının karşılanması ve oluşan zarar ziyan tespiti ile hak sahipliğini belirleme çerçevesindeydi.

Ancak Afet Yönetimi bütüncül ve farklı yaklaşımları gerektirir. Batı’da uçak kazalarından sonra ölenlerin yakınları ile ilk temasa geçenlerin psikologlar olduğu hatırlanmalıdır.

Felaketzedelerin insan olduğu, psikolojik ve moral destek mekanizmalarının az önce belirttiğim unsurlar kadar, hatta bazen onlardan bile daha önemli olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.
Kurtarma stratejisi yerine koruma ve önleme stratejisinin, yara sarmak yerine hazırlıklı olmak planının hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Valilik olarak çalışmalarımızda sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine özel önem vermekteyiz. “Hedefimiz, halkımız nezdinde afet bilincinin oluşmasını sağlayarak afet öncesi alınacak koruyucu ve önleyici tedbirler ile afet zararlarını minimuma indirmektir.”
Bu toplantı olası depremlere karşı alınan tedbirlerin gözden geçirilmesine vesile olacaktır. Ayrıca, afetlere ilişkin kurumlar arasındaki görev ve sorumluluk paylaşımının etkin bir şekilde yürütülmesine, işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasına ve görülen eksiklerin giderilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Depremlere çare bulamayan insanoğlu, “Afetlerden en az zararla nasıl çıkılır?” düşüncesinden hareketle, afet zararlarının azaltılması konusunda alınması gereken tedbirlerin neler olacağı üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Türkiye’de özellikle de 1. Derece deprem kuşağında bulunan ilimizde, kamu görevlilerinin, STK’ların ve genel olarak bütün toplumun, afetlere daha hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu konuda ulusal bir eğitim seferberliğine ihtiyaç vardır. İlerleyen teknoloji ve toplum bilimindeki gelişmeleri de dikkate alarak, afete dirençli bir toplum haline gelmeliyiz.

Sözlerime son verirken, Afet Acil Durum Müdürlüğüne, Belediyemiz, Üniversitemiz, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına STK’lara (Kızılay, BAKUT, AKİB ve TMMOB Temsilciliğine) teşekkür ediyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Oral da, müdürlüğün faaliyetleri ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Arama Kurtarma İzci Birliği (AKİB) ve Burdur Arama Kurtarma Derneği (BAKUT) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arasında yapılacak Afetlerde Yardımlaşma ve Dayanışma protokolleri imzalanmasının ardından Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) öğrencilerine eğitim verildi.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Burdur'da Deprem Haftası Başladı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HAZARDTÜRK :: SİZDEN GELENLER VE ASTROLOJİ BÖLÜMÜ :: SİZDEN GELENLER-
Buraya geçin: