HAZARDTÜRK
HOŞGELDİNİZ BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

HAZARDTÜRK

DOĞAL AFETLER,ARAMA KURTARMA,YANGIN,KBRN (NBC), İLKYARDIM,ASTROLOJİ PAYLAŞIM PORTALI
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 KBRN SİLAHLARINA KARŞI KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
h@z@rd
SİTE KURUCUSU ADMİN
SİTE KURUCUSU ADMİN
avatar

Mesaj Sayısı : 402
Rep : 5500
Rep Gücü : 16098
Nerden : geldik gidiyoruz
Kayıt tarihi : 24/07/09
Yaş : 38

MesajKonu: KBRN SİLAHLARINA KARŞI KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER   Ptsi Tem. 27, 2009 12:39 pm

DEKONTAMİNASYON,
NBC SİLAHLARINA KARŞI KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER

DEKONTAMİNASYON (TEMİZLEME)

NBC silahları veya bunları içeren maddeler kullanıldığında çevreye son derece tehlikeli bulaşıklar yayabilirler. Bu maddeler canlılara, malzeme, araç-gereç ve araziye bina ve tesislere bulaşıp onları tehlikeli boyutta kirleterek (kontaminasyon) hastalık ve ölüme yol açar, eşya, bina ve arazilerin kullanılmasını engellerler. Bu durumda görevlilerin görevlerine devam etmesini sağlamak ve etkilenme tehlikesi olanlar ile etkilenenleri tehlikeden uzaklaştırmak için kirlenmenin temizlenmesi gerekir. Bu işleme (Dekontaminasyon) denir. Eldeki malzemelere göre:
1- FİZİKİ (Ajanı ortamdan uzaklaştırmak),
2- KİMYASAL (Ajanın yapısını bozup tehlikesiz hale getirmek) olarak 2 yöntemle olasıdır.
Dekontaminasyon işlemi, eğitimli ve tam donanımlı personel tarafından gerçekleştirilir. Temizleme yapılırken mutlaka genel prensipleri uygulamak gerekir.

GENEL PRENSİPLER:
1- Temizleme işlemi bilinçli ve tam koruyucu malzeme kullanarak yapılmalı (Koruyucu elbise, maske, bot, eldiven).
2- Çabuk temizleme yapılmalı,
3- Sadece gerekli olan temizlenmeli,
4- Kirlenmeyi yaymadan temizlik yapılmalı. Temizlenecek malzeme, araç, gereç temizlik gölgesinde temizlenmeli,
5- Öncelik sırasına göre temizlemeli. Buna göre öncelik daima cilt temizliği olmalıdır. Sonrasında en gerekli olan sırasıyla temizlenmelidir.
Bu prensipler çerçevesinde Dekontaminasyon (temizleme) işlemi 3 seviyede gerçekleştirilir.
1- Kişisel Temizlik: Gerek kendisini, gerekse donanım kirlendiğinde yapılır.
2- Kısmi (Bölgesel) Temizlik: Kirlenen bölgede görevin sürdürülmesine izin verecek kadar kirliliğin giderilmesi.
3- Bütün veya Genel Temizlik: Kirlenmenin herkes için koruyucu donanım kullanmadan göreve devam etmesini temin edecek seviyede temizlenmesidir.
Her seviyede Dekontaminasyon (Temizlik) yaparken uyulması gereken kurallar:
1- Sakin olun,
2- Sağlık personeli, polis ve itfaiyeyi haberdar edin,
3- Bölgedeki hava durumu ve rüzgar yönünü belirleyin,
4- Kirli bölgeye girerken rüzgar üzerinde kalın veya rüzgarı arkanıza alın,
5- Olay bölgesine veya kirli bölgeye yaklaşırken kişisel korunma malzemelerinizi kuşanın (Koruyucu elbise, maske, bot, eldiven),
6- Tanımlama ekibince ajan tanımlanana dek güvenli bölgede kalın. (Koruyucu teçhizat ile 25 metre, teçhizatsız ise 90 metre uzakta, rüzgar üstünde, tepe üzerinde, görünen bulut veya sis varsa geçinceye kadar bekleyin)
7- Belirleyici metotlarla ajanı belirleyin. Eğer ajan biyolojik ise özel önlem gerektirir ve temastan kaçınmak gerekir. Bu taktirde ajanı belirlemeye çalışmayın. Bunu ancak uygun sağlık ekibi yapmalıdır. Biyolojik ajanların etkileri günler sonra ortaya çıkar.
8- Bölgeyi güvenlik altına alın,
9- Güvenli giriş yolu ve konuşlanılacak yeri belirleyin,
10- Etkilenenlerin durumu ve sayısını tespit edin,
11- Yaralanmaların tipini (görünen belirtiler) tespit edin,
12- Yaralılarla konuşun (İlkyardım kurallarını hatırla),
13- Yaralıları ayırın ve nakletmeden önce yaralılar ve sağlık personelinin dekontaminasyonunu gerçekleştirin. Temiz koridor yaratıp geçişleri buradan yapın.
14- Bu durumları rapor için kayıt altına alın.

DEKONTAMİNASYON MADDELERİ:
Dekontaminasyon (Temizlik) eğitimli personel ve ektili maddeler ve malzemeyle gerçekleştirilir. Bilinen Dekontaminasyon maddeleri özellikleri ile ne tür kirliliğe karşı nasıl kullanıldıkları şöyle özetlenebilir.
A) Standart Temizlik Maddeleri.
1- STB
2- DS2
3- Sabun ve Deterjanlar
B) Özel Temizlik Maddeleri:
1) Kalsiyum Hipoklorit (Kireç kaymağı suyu veya çamaşır suyu. Biyolojik-Kimyasal)
2) Propanone (Aseton Kimyasal)
3) Etilenglikol (Antifiriz Kimyasal)
4) Sodyumkarbonat: (Çamaşır sodası Kimyasal)
5) Okside edici temizleme maddeleri (Nükleer)
a) Potasyum permanganat
b) Potasyum ve sodyum dikronat
c) Nitrik asit
6) İyot tabletleri (Biyolojik)
7) Etilenoksit (Biyolojik)
8 ) Solvent (Kimyasal)
C) Tabii Temizlik Maddeleri:
1) Su, Su Buhar
2) Emici Maddeler (Toprak, talaş, kül, üstübü)
3) Hava
A) Standart Temizlik Maddeleri.
1- STB: (Süper Tropikal Bleach) “Sıcak iklim kireç kaymağı” da denir. Klorlu kireç ve kalsiyum oksidin bir toz halindeki beyaz karışımıdır. DS2 ile teması halinde ısı ve alev meydana gelir. Levizit, İperit ve sinir gazlarını daha zararsız bileşiklere dönüştürür. Biyolojik harp maddelerine karşı da etkilidir. Kimyasal kirlenmeler için iki türlü karışım hazırlanır.
a) Kuru Karışım: 2 ölçek STB, 3 ölçek toprak veya kum ile hazırlanır.
b) Bulamaç Karışım: %40 STB, %60 su ile karıştırılarak hazırlanır. Kirlenmeye maruz kalmış yüzeylere sürüldükten sonra en az 30 dakika bu yüzeyde kalması sağlanır ve bu müddetin sonunda temiz su ile yıkanır. Daha ziyade arazi ve binaların temizlenmesinde kullanılır. Demir aksamının temizlenmesinde kullanılmaz. Çürütücü ve paslandırıcı etkisi vardır.
2- DS2 : %70 Dietilene Triyatin, %28 Mono Metil eter, %2 Sodyum Hidroksitten oluşan zehirli bir kimyevi maddedir. Kimyasal harp maddelerinin temizlenmesinde kullanılır. Etkili bir temizleme maddesidir. Mu madde kirlenmeye maruz olan yüzeylere sürülüp 30 dakika beklenmeli ve müddet sonunda yüzey temiz su ile yıkanmalıdır. Cilt temizliğinde kullanılmaz. Teması halinde cilt bol su ile yıkanmalıdır. Buharını solumaktan kaçınmalıdır. STB ve çamaşır suları ile temas ettirilirse yanmaya başlar. Düşük tutuşma noktası nedeniyle 75 oC üzerinde ısınmış bir yüzeye püskürtülmemelidir. Personel ve maske temizliğinde kullanılmaz.
3- Sabun ve Deterjanlar: Karışım; 3,7 litre suya 453 gram sabun ve deterjan karıştırılarak hazırlanır ve sıcak su soğuk suya nazaran daha tesirlidir. Kimyasal kirlenmeye maruz kalmış yüzeyler ovalanarak sıcak sabunlu su ve deterjanlı solüsyonla temizlenir. Ufak parçalar ise solüsyona batırılarak temizlenir. Su ile durulanır.
B) Özel Temizlik Maddeleri:
1- Kalsiyum Hipoklorit (Kireç kaymağı suyu veya çamaşır suyu): %5 veya %10 ‘luk solüsyon elde edilerek kullanılır. Bakteri sporları dahil olmak üzere tam kimyasal harp maddelerine karşı etkili bir temizleme maddesidir. Hardal gazı ve Levizt’e karşı 5 dakikada ettiki olur nokta. Kuru karışım ve bulamaç olarak kullanılır. Demir aksam için kullanılması tavsiye edilmez. Saf kalsiyum hipokrolit VX, HD veya DS2 ile temas ettiğinde ateş alır. Zehirli gaz çıkardığında elbiseleri tahrip eder ve deriyi yakar. Temizleyici madde ile temas eden deri veya elbise bol su ile yıkanmalıdır.
2- Propanone: (Aseton) Günlük yaşamda oje çıkartan madde ve yağlı boya tineri olarak kullanılan aseton çok soğuk bölgelerde iyi bir temizleme maddesidir. Hızlı buharlaşır. Fırçalamak suretiyle temizlik etkisi artırılabilir. Son derece yanıcıdır. Kimyasal harp maddelerini nötralize etmez. Sıvı ve çözülebilen kimyasal maddeler için etkilidir.
3- Etilenglikol: (Antifiriz) Kirlenmeyi fiziksel olarak yok eder. %50 oranda solüsyonla birlikte %50 oranında su karıştırılır. Kimyasal kirlenmeyi tesirsiz hale getiremez. Kirlenmeye maruz kalmış yüzeyler temizleme maddesiyle fırçalanarak temizlenmeli ve sonra durulanmalıdır.
4- Sodyumkarbonat: Kirlenmeyi temizlemek için kullanılacak solüsyon %10’luk olarak hazırlanmalıdır. Bunun için 45 litre suya 4,5 kilogram soda ilave edilerek hazırlanır. Kimyasal harp maddelerine karşı çok çabuk tesirli bir temizleme maddesidir. Demir aksamda kullanılır. Sıcak solüsyon daha etkilidir.
5- Okside edici temizleme maddeleri (Nükleer):
c) Potasyum permanganat
d) Potasyum ve sodyum dikronat
e) Nitrik asit
Eriyik halinde hazırlanır. Kirli maddeler üzerine eriyik sürülerek deterjanlı su ile ve arkasından temiz su ile durulanır. Paslandırıcıdır.
6- İyot tabletleri (Biyolojik): Kirli kullanma ve içme sularının temizlenmesinde kullanılır. 1 Litre suya 1-2 tablet suretiyle temizleme sağlanır. Bir müddet bekletildikten sonra su kullanılır.
7- Etilenoksit (Biyolojik): Bakteriler dahil tüm mikro organizmalara karşı etkilidir. Yanıcı bir maddedir. Yüzeylere tatbik edilerek 6 saat beklenir. 25 oC ın altındaki uygulamalarda bekleme süresi uzatılır.
8- Solvent (Kimyasal)
C) Tabii Temizlik Maddeleri:
1- Su: Sıcak su soğuk suya nazaran daha etkilidir. Su bazı kimyasal harp maddelerin moleküllerini ayırarak hidrolize eder. Su gözenekli ve yağlı yüzeylere pek etkili olmaz. Fiziksel temizlikte başarılıdır. Kimyasal temizlemede istenen etkiyi sağlayamaz.
2- Buhar: Buharın kirli yüzeyler üzerinde fırçalayarak kullanımı sadece buhar kullanımından daha etkilidir. Kirlenmenin fiziksel olarak kaldırılmasında etkilidir. Ancak tesirsiz hale getirilemez.
3- Emici Maddeler (Toprak, talaş, kül, üstübü) Yüzeylerdeki kalın kirlenme tabakasının fiziksel kaldırılmasında kullanılır. Kirlenme, yüzeyden emici maddeye geçince kirlenir. Emici kirli artık işlemi görmelidir.

KİŞİSEL DEKONTAMİNASYON:
Eğer uygun koruyucu donanımınız yoksa temizliğe hemen başlamalısınız.
Uygulama:
1- Kirli bölgeden çıkın,
2- Eğer kirlenme deri üzerinde ise;
- Bıçak, tahta veya kitap kenarı ile ajanı deriden sıyırın,
- Emici maddeler kullanarak ajanı emdirin,
3- Ajan deriden çıktıktan sonra giysileri çıkarın,
- M 258 Al temizlik kiti varsa onunla yoksa kimyasal temizleyici kullanarak usulüne uygun dekontaminasyon yapın,
- Eğer varsa su püskürtün,
- Emici her ne varsa uygulayın.
4- Temiz giysi giyin,
5- Güvenli bölgeye geçmek için ilgiliye rapor verin.
Cilt Temizliği:
Cilt temizliği kişinin kendi kendine veya arkadaşına, başkasına uygulayacağı temizliktir. Kurtarma ve yaşatma adım adım o yerin temizlenmesi ve cihazlarına bağlıdır. Yürüyebilen yaralılar ile diğerleri eğer olanak varsa cinsiyetine göre ayrılmalıdır. Eğer olanak yoksa dekontaminasyon çalışmaları standartlarına uygun olarak yapılmalıdır.
Buna göre;
1- Büyük kirlenme varsa elbiseyi çıkarın,
2- Çıkarma işlemi baştan yapılmak zorunda ise mutlaka keserek çıkartın. (Giysiler her durumda vücuttan uzağa doğru ve kirlilik içeride kalacak şekilde sıyrılarak çıkarılmalı)
3- Sonra elleri sabunlu su ile yıkayın,
4- Başkaca takılar ve cihazlar varsa (işitme cihazı, gözlük, mücevherat, saat, peruk vb.) onları da çıkarın,
5- Lens veya gözlüğü çıkartıp gözü bol su ile yıkayın,
6- Yüzü ve saçı sabunlu ılık su ile yıkayın,
7- Boğaz altındaki lekelerden başlayarak vücudun diğer bölgelerine dekontaminasyona başlayın. Bu sırada kullanılan malzemeyi deriye bastırmadan uygulayın. %0,5’lik Hipokloritli eriyikle, yoksa ılık sabunlu suyla yıkayın, ılık suyla durulayın. Yıkamaya mutlaka baştan ve ellerden başlayın ve diğer bölgelerle devam edin.
8- Kirlenmemiş giysi giydirin veya battaniye örtün,
9- Derhal sağlık kuruluşuna nakledin,
Dekontaminasyon sırasında kişi eğer kendinde değilse, bayılmış yada ciddi olarak yaralanmış ise çok dikkatli olmalıyız. Bu taktirde onların giysi dekontaminasyonuda gerekebilir. Yine cilt dekontaminasyonu gibidir. Fakat daha fazla personel ve malzeme gereklidir. Çıkarılan giysiler ve eşyalar plastik torbalara ayrı ayrı konmalı ve saklanmalıdır. Daha sonra dekontaminasyon yapılır. Başarılı bir dekontaminasyondan sonra yaralının alnına işaret konulması gerekir. İşlem bitince
- Yapılan dekontaminasyonun açıklamasının,
- Dekontaminasyon süresinin,
- Dekontaminasyon ile birlikte herhangi bir tıbbı uygulama yapılıp yapılmadığının ve uygun görülen diğer bilgilerin yer aldığı bilgi kartı tanzim edilir. bu kartın bir kopyası da dekontaminasyon merkezinde saklanır.
Dekontaminasyondan sonra yaralı monitörle veya diğer metotlarla yeniden kontrol edilmelidir. Doğrulandıktan sonra hastaneye sevk edilmek üzere yaralı toplama noktasına gönderilir.
Dekontaminasyonu yapanlar kedi giysi ve diğer malzemeleri uygun metotla (%5’lik hipokloritli eriyikle) temizlemelidir.

_________________
İki Şey Aklın Eksikliğini Gösterir Konuşulacak Yerde SUSMAK ; Susulacak Yerde KONUŞMAK !![Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
KBRN SİLAHLARINA KARŞI KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» YÖK'ten Katsayıya Karşı Yeni Formül
» Yürekleri dağlayan GAZZE fotoğrafları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HAZARDTÜRK :: DOĞAL OLMAYAN AFETLER :: KBRN ( NBC ) :: KBRN HAKKINDA BİLGİLER-
Buraya geçin: