HAZARDTÜRK
HOŞGELDİNİZ BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

HAZARDTÜRK

DOĞAL AFETLER,ARAMA KURTARMA,YANGIN,KBRN (NBC), İLKYARDIM,ASTROLOJİ PAYLAŞIM PORTALI
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 NÜKLEER SİLAHLAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
h@z@rd
SİTE KURUCUSU ADMİN
SİTE KURUCUSU ADMİN
avatar

Mesaj Sayısı : 402
Rep : 5500
Rep Gücü : 16098
Nerden : geldik gidiyoruz
Kayıt tarihi : 24/07/09
Yaş : 38

MesajKonu: NÜKLEER SİLAHLAR   Ptsi Tem. 27, 2009 12:34 pm

NÜKLEER SİLAHLAR

NÜKLEER KAVRAMI

MADDE ATOMLARININ PARÇALANMASI (FİSYON)YA DA İKİ AYRI ATOMUN BİRLEŞTİRİLMESİ ( FÜSYON)YOLLARIYLA AÇIĞA ÇIKAN ENERJİDEN YARARLANILARAK HAZIRLANAN SİLAHLARDIR. BU ENERJİ ASTRONOMİK RAKAMLARLA İFADE EDİLEBİLMEKTEDİR.BU ENERJİYE NÜKLEER ENERJİ DENMEKTEDİR. VE YİNE BU ENRJİDEN YARARLANMA ÇALIŞMALARI SIRASINDA SİLAH OLARAK DA KULLANILABİLECEĞİ FİKRİ DOĞMUŞTUR.
KULLANILAN İKİ AYRI YÖNTEM İKİ AYRI ADLA ANILAN NÜKLEER SİLAHLARIN GELİŞTİRİLMESİNE YOL AÇMIŞTIR.
ATOM SİLAHLARI (NÜKLEER)
HİDROJEN SİLAHLARI ( TERMONÜKLEER)


NÜKLEER SİLAHLARIN TANITILMASI :

(A) NÜKLEER SİLAHLAR :
FİSYON VE FÜZYON REAKSİYONLARI SONUCU AÇIĞA ÇIKAN ENERJİNİN, SİLAH OLARAK KULLANILDIĞI SON DERECE TAHRİP EDİCİ ETKİSİ OLAN KİTLE İMHA SİLAHLARIDIR. BUNLARDAN FİSYON REAKSİYONU İLE MEYDANA GETİRİLEN SİLAHA ATOM BOMBASI, FÜZYON OLAYI İLE MEYDANA GETİRİLEN SİLAHA DA HİDROJEN BOMBASI ADI VERİLİR.

(B) FİSYON (ÇEKİRDEK BÖLÜNMESİ) REAKSİYONLARI :
BU TÜR REAKSİYONLARDA AĞIR BİR ÇEKİRDEK, DAHA KÜÇÜK İKİ ÇEKİRDEK VE BİRKAÇ NÖTRONA BÖLÜNÜR. ATOM BOMBASI VE NÜKLEER SANTRALLERDEKİ ENERJİ FİSYON YOLU İLE ELDE EDİLİR
,
(C) FÜZYON (ÇEKİRDEK KAYNAŞMASI) REAKSİYONLARI :
KÜÇÜK ATOMLARIN KAYNAŞTIRILARAK DAHA AĞIR ATOMLARIN ELDE EDİLDİĞİ REAKSİYONLARDIR. BİR FÜZYON REAKSİYONU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BİR ATOM BOMBASI PATLATILMASI GEREKLİDİR. FÜZYON REAKSİYONU SONUCU AÇIĞA ÇIKAN ENERJİ, FİSYON REAKSİYONU SONUCU AÇIĞA ÇIKAN ENERJİDEN EN AZ BİN KAT DAHA FAZLADIR. HİDROJEN BOMBASI BİR FÜZYON REAKSİYONUDUR.

NÜKLEER SİLAH ATMA VASITALARI

1. ORTA VE UZUN MENZILLI TOP MERMILERI
2. UÇAK BOMBALARI
3. ROKETLER
4. GÜDÜMLÜ FÜZELERDIR.NÜKLEER PATLAMANIN TANIMI :

KUDRET : BIR NÜKLEER INFILAKIN ÇIKARDIĞI ENERJI MIKTARIDIR. BU ENERJI IKI BIRIMLE ÖLÇÜLÜR.

(1) KİLOTON : 1000 TON TNT MEYDANA GETIRDIĞI ENERJIYE EŞITTIR.
(2) MEGATON : 1.000.000 TON TNT ÇIKARDIĞI ENERJIYE EŞITTIR.


NÜKLEER SİLAHLARIN ETKİLERİ

1-BLAST(BASINÇ) ETKİSİ: PATLAMANIN ETKİSİ İLE ISINAN HAVA HIZLA YÜKSELİR. YÜKSELEN HAVANIN YERİ DIŞARIDAKİ HAVA İLE DOLAR. BU İŞLEM YIKIM ETKİSİ YARATIR. BİNALARI, KÖPRÜLERİ, BARAJLARI, AĞAÇLARI VB... YIKAR. ENDİREK YANGINLAR ÇIKARTIR. SES HIZINDA HAREKET EDER.

2-TERMAL ENERJİ (ISI – IŞIK ) ETKİSİ: PATLAMA SIRASINDA ÇIKAN IŞIK GÜNEŞTEN BİRKAÇ KAT DAHA PARLAKTIR. GEÇİCİ GÖRME KAYBINA SEBEBİYET VERİR. ÇIKAN YÜKSEK ISI YANGINLAR ÇIKARTIR.

3-NÜKLEER RADYASYON:
ATOMLARI OLUŞTURAN YADA NÜKLEER REAKSİYON ÜRÜNÜ OLARAK ORTAYA ÇIKAN KÜÇÜK MADDE ENERJİ PARÇACIKLARININ BİR YERDEN ÇIKARAK BİR ORTAM İÇİNDE YAYILMASI OLAYIDIR.
ENERJİNİN UZAYDA, BİR NOKTADAN DİĞERİNE PARÇACIKLAR VEYA ELEKTROMANYETİK DALGALAR ŞEKLİNDE AKTARILMASINA IŞIMA, IŞINIM VEYA RADYASYON DENİR.
MADDEYİ OLUŞTURAN ATOMLARIN ÇOĞU KARARLI YAPIDADIR VE MİLYARLARCA YIL BOYU HİÇ DEĞİŞMEDEN KALABİLİR. BUNUN YANI SIRA KARASIZ YAPIDA OLAN ATOMLARDA VARDIR. KARARSIZ YAPIDAKİ BU ATOMLAR KARARLI BİR FORMA DÖNÜŞMEK İÇİN SAHİP OLDUKLARI FAZLA ENERJİYİ IŞIMA YOLUYLA ATARLAR. BÖYLE ATOMLARA ''RADYOAKTİF ATOMLAR'',SALINAN BU IŞIMAYA DA ''RADYASYON'' DENİR.
RADYASYON, KAVRAM OLARAK ÇOK YAYGIN BİR KAPSAMA SAHİPTİR. IŞIK VE RADYO DALGALARI DA RADYASYON TANIMI KAPSAMINA GİRER.. HER BİRİ FARKLI KARAKTERİSTİKLERE SAHİP PEK ÇOK RADYASYON TÜRÜ VARDIR. BUNLARIN EN YAYGIN OLANLARI;
ALFA RADYASYONU, BETA RADYASYONU, GAMA IŞINLARI, NÖTRONLARDIR.
CANLILARA ZARAR VEREN RADYASYON TÜRÜ GAMA IŞINLARI İÇERİSİNDE YER ALAN VE İYONLAŞTIRMA ÖZELLİĞİNE SAHİP “X IŞINLARI”DIR.

X- IŞINLARI :RÖNTGEN IŞINLARI DA DENEN X-IŞINLARI,IŞIK RADYO DALGALARI VE MORÖTESI IŞINLARI GIBI DALGA ŞEKLINDEDIR. GAMA IŞINLARINA BENZEMEKLE BERABER ATOMDAN ÇIKIŞ ŞEKILLERI FARKLIDIR. ATOMA YÜKSEK ENERJILI ELEKTRONLAR ÇARPARAK ATOMUN ILK HALKALARINDAN ELEKTRONLAR KOPARIRLAR. BU ELEKTRONLAR YERINE DAHA YÜKSEK ENERJI SEVIYESINDEN ELEKTRON ATLARLAR VE HALKADAKI BOŞLUĞU DOLDURURLAR. BURADA HASIL OLAN ENERJI FAZLALIĞI X-IŞINI ŞEKLINDE DIŞARI ÇIKAR. DALGA BOYLARI KISA, GIRICI IŞINLARDIR. RÖNTGEN FILMLERINDE VE KANSER TEDAVISINDE KULLANILIRLAR. FAZLASI ZARARLIDIR.

NÜKLEER RADYASYON, VÜCUDUN TÜM KISIMLARINI OLUŞTURAN HÜCRELERE ZARAR VEREREK VÜCUTTAKI ÖNEMLI BIYOLOJIK SISTEMLERI ETKILER .NÜKLEER RADYASYON; BAŞAĞRISI, BULANTI,KUSMA VE ISHAL MEYDANA GETIRIR KI BUNA RADYASYON HASTALIĞI DENIR.
RADYASYON HASTALIĞI KİŞİLERDE; ANI KUSMA, ŞIDDETLI ISHAL, KURU ZATÜRCEM, MIDE BULANTISI, UYUŞUKLUK, DERMANSIZLIK VE ZIHNI KARIŞIKLIK GIBI BELIRTILERDEN BIR KAÇININ BIRDEN ORTAYA ÇIKMASI ILE KENDINI GÖSTERIR VE PERSONEL GÖREVINI YAPAMAZ HALE GELIR VE FAALIYET GÜCÜ YAVAŞ, YAVAŞ AZALIR.
NÜKLEER RADYASYON VÜCUTTAKI HÜCRELERIN YAPISINI BOZARAK KENDILERINI IYONIZE (DENGELI HALE GELME) EDERLER.
YANI HÜCRE ATOMLARINA ELEKTRON VEREREK, ALARAK DENGELI DURUMA GELIRKEN HÜCRE YAPISINI BOZAR VE KONTROLSUZ HÜCRE ÇOĞALMASI (KANSER TÜRLERI) MEYDANA GETIRIR. RADYO AKTIF MADDELERDEN AKAN IŞINLAR HÜCRENIN YAPISINI BOZDUKLARINDAN HÜCRE GÖREVINI YAPAMAZ HALE GELIR. HÜCRELERIN MEYDANA GETIRDIĞI DOKU ORGANI HASTALANIR. HASSASIYETLERINE GÖRE VÜCUDUN MUHTELIF DOKU SISTEMLERI ŞÖYLE SIRALANABILIR.

1. KAN YAPAN DOKU VE ORGANLAR.
2. HAZIM SISTEMI.
3. DERI, SAÇ, TIRNAKLAR.
4. ÜREME ORGANLARI.
5. ADALE VE KEMIK DOKULARI.
6. MERKEZI SINIR SISTEMI

BIR INSANIN ZARAR GÖRMEDEN BÜTÜN ÖMRÜ BOYUNCA ALABILECEĞI TOPLAM RADYASYON DOZU 250 RONTGEN KABUL EDILMIŞTIR.
TEKRAR ETMEMEK ŞARTI ILE BIR ŞAHIS SAATE 20 RONTGEN ŞIDDETINDE RADYASYON MECBUR OLDUĞU TAKTIRDE MAKSIMUM 1-2 SAAT DURABILIR.
MESLEKLERI GEREĞI OLARAK DEVAMLI SURETLE RADYASYONA MARUZ KALAN KIMSELER HIÇBIR ZAMAN SAATTE BIR KAÇ RONTGEN’DEN FAZLA RADYASYON ALMAMALIDIRLAR.


 ANİ (İLK) RADYASYONUN ÖZELLİKLERİ
IŞIK HIZINDA VEYA IŞIK HIZI CIVARINDA YAYILIR.İÇINDEN GEÇTIĞI ATMOSFER TARAFINDAN BIR KISMI EMILIR VEYA DAĞITILIR.DÜZ BIR HAT BOYUNCA YAYILMASINA RAĞMEN, ATMOSFERDE
DAĞITILMASI NEDENI ILE ANI NÜKLEER RADYASYONUN HER YÖNDE GELDIĞI KABUL EDILIR.
NÜFUZ EDICI (DELICI) OLUP, MALZEMEYE HASAR, PERSONELE ZAYIAT VEREBILIR.


 ARTIK RADYASYONUN(SERPİNTİ) ÖZELLİKLERİ:
SERPİNTİNİN TANIMI:
BIR NÜKLEER SILAHIN;
-YÜZEY ALTINDA,
-YÜZEYDE VEYA
-YÜZEYE YAKIN PATLAMASI SONUCUNDA;
ATEŞ TOPU IÇINE ÇEKILEN TAŞ, TOPRAK, MADEN PARÇACIKLARININ, SICAKLIK, SU BUHARI VE RADYASYON ETKISI ILE RADYOAKTIF HALE GELIP, BULUT ŞEKLINDE OLUŞMASINA,
RÜZGAR HIZINA VE ISTIKAMETINE BAĞLI OLARAK RADYOAKTIF BULUTUN IÇINDEKI PARTIKÜLLERIN YERYÜZÜNE ÇÖKMESINE VE RADYOAKTIF KIRLI BÖLGE OLUŞMASINA SERPİNTİ DENIR.
KALICIDIR, NEREYE GİDECEĞİ BİLİNMEZ, GENİŞ SAHALARA YAYILABİLİR, VARLIĞI DUYU ORGANLARI İLE ANLAŞILAMAZ. TEYHLİKE PATLAMADAN 30 –60 DAKİKA SONRA BAŞLAR.SERPİNTİNİN ŞİDDETİNİN BAĞLI OLDUĞU FAKTÖRLER:
1. SILAHIN TIPINE VE KUDRETINE,
2. İNFILAK YÜKSEKLIĞINE,
3. ATEŞ TOPUNUN TEMAS ETTIĞI YER SATHININ ÖZELLIĞINE,
4. RÜZGARIN MUHTELIF KATMANLARDAKI ŞIDDETINE VE ISTIKAMETINE BAĞLIDIR.
PATLAMA ŞEKİLLERİ:

• YÜZEY ALTI PATLAMALARI : YER ALTI YAPILARINA HASAR VERMEK VE KRATER AÇMAK MAKSADIYLA

• YÜZEY PATLAMALARI : SERPINTI, YER ŞOKU VE KRATER MEYDANA GETIRMEK MAKSADIYLA

• HAVADA ALÇAK PATLAMALAR : AÇIKTAKI KARA HEDEFLERINE AZAMI HASAR VE ZAYIAT VERMEK MAKSADIYLA (EN SIK)

• HAVADA YÜKSEK PATLAMALAR : DAHA ZIYADE HAFIF AHŞAP BINALAR ILE AÇIKTAKI PERSONELE ZAYIAT VERDIRMEK MAKSADIYLA (EN AZ KULLANILIR) DAHA ÇOK BLAST ETKISINDEN YARARLANILIR.

RADYOAKTİF MADDELERİN KULLANIM ALANLARI
 İLAÇ SANAYİ
 SAĞLIK SEKTÖRÜ
 BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
 ENDÜSTRİYEL FAALİYETLER
 TARIM
 ENERJİ ÜRETİMİ
 TÜKETİCİYE YÖNELİK ÜRÜN VE SERVİSLER


RADYASYONDAN KORUNMA

 RADYASYONDAN KORUNMA IÇIN HEDEFLE PATLAMA NOKTASI ARASINDA BIR KORUMA PERDESI TESIS EDILMELIDIR. DEMIR VEYA KURŞUN GIBI MADDELER GAMA IŞINLARINA KARŞI ÇOK IYI KORUMA SAĞLAR.
 RADYASYONDAN NEKADAR UZAKSAK OKADAR AZ ETKİLENİRİZ.
 AÇIKTAYKEN % 100 ETKİLENİRKEN, UYGUN BİR BASINÇ SIĞINAĞINDA %95 KORUNA BİLİRİZ.
 PATLAMADAN SONRA 48 SAAT GEÇENE KADAR SIĞINAKTAN ÇIKMAMAMIZ GEREKİR.

_________________
İki Şey Aklın Eksikliğini Gösterir Konuşulacak Yerde SUSMAK ; Susulacak Yerde KONUŞMAK !![Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
NÜKLEER SİLAHLAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HAZARDTÜRK :: DOĞAL OLMAYAN AFETLER :: KBRN ( NBC ) :: KBRN HAKKINDA BİLGİLER-
Buraya geçin: